Jak vybrat světlo na jízdní kolo

Kvalitní světlo na kolo by ve výbavě nemělo chybět žádnému cyklistovi. Jde o bezpečnostní prvek, který využijete bez ohledu na denní dobu i roční období. Právě cyklisti jsou totiž skupinou, která je na silnicích nejzranitelnější, a proto by správnou motivací k pořízení světla na kolo měla být především bezpečnost vás i jiných účastníků provozu. Absenci světla na kolo obzvlášť neriskujte při jízdě za snížené viditelnosti – v takovém případě se jedná o povinnou součást cyklistické výbavy, kterou má právo vyžadovat Policie ČR

Kategorie světel na jízdní kolo

Před tím, než se vrhnete do výběru vhodného světla, musíte mít jasno v několika základních otázkách. K čemu vám má světlo primárně sloužit? Potřebujete, aby zvyšovalo vaši viditelnost v horších světelných podmínkách, nebo abyste na cestu lépe viděli vy sami? Jednoduše řečeno, chcete vidět, být viděni, nebo oboje

Blikačka

Má-li osvětlení zajistit, aby vás při jízdě na pozemních komunikacích nepřehlédli ostatní účastníci silničního provozu, správnou volbou bude bezpečnostní světlo alias blikačka. Tento typ světel můžeme dále dělit na přední bílá a zadní červená, přičemž vřele doporučujeme disponovat oběma variantami. Důležité je také nezapomenout, že ačkoli se blikačky dokáží postarat o to, aby ostatní viděli vás, jejich prioritou není, abyste dobře na cestu viděli vy sami

Přední světlomet

Pokud si chcete užívat noční jízdy po neosvětlených tratích, obohaťte svou výbavu o výkonný přední světlomet bílé barvy. Pro jízdy po hůře osvětlených, zato stále udržovaných cestách vám postačí zařízení se světelným tokem okolo 300–500 lm.
Lákají-li vás terénní jízdy v černočerné tmě, bude se vám hodit světelný tok alespoň 800 lm. Špičkové přední světlomety mají světelný tok více než 1200 lm a navíc nabízí možnost individuálního nastavení výkonu



Sety předního a zadního světla

Sady předního bíle svítícího světlometu a zadní červeně svítící blikačky představují praktické řešení nejen osvětlení cesty před vámi, ale i zvýšení vaší viditelnosti pro ostatní účastníky provozu. Výhodou setů světel na kolo bývá ve srovnání s nákupem samostatných světel nižší pořizovací cena. Počítat můžete také s kompletním příslušenstvím potřebným k montáži setu na jízdní kolo.

 

Čelovka

Čelová svítilna s upínacím popruhem na hlavu je multifunkční zařízení, které využijete nejen v oblasti cyklistiky, ale i dalších sportů, mezi které řadíme např. běh, turistiku nebo lyžování. Čelovky zpravidla nabízí několik režimů výkonu a jsou vysoce odolné. Hlavním benefitem používání čelovky při jízdě na kole je fakt, že svítí přesně tam, kam se díváte.   

Jaké parametry sledovat při výběru světla na kolo

Samotný výběr cyklistického osvětlení může na první pohled působit složitě. Nevíte, jaké vlastnosti by pro vás ideální světlo na kolo mělo mít? Na jaké hodnoty se při výběru zaměřit? Nemějte strach, připravili jsme si pro vás shrnutí veškerých klíčových parametrů, kterým je při výběru potřeba věnovat pozornost  

Intenzita svícení

Abychom zjistili, kolik světelné energie dokáže určitý zdroj vytvořit, musíme vědět, co je to světelný tok a jaká je jeho hodnota. Světelný tok je fotometrická fyzikální veličina, jejíž jednotkou je lumen (značka lm). V praxi se můžete řídit jednoduchým pravidlem – platí totiž, že čím více lumenů, tím více světla. Při posuzování svítivosti je nutné zohledňovat typ daného zařízení. 

Světelný výkon zadních světel:

  • do 20 lm – zpravidla malé kompaktní blikačky pro nenáročné
  • 20 až 50 lm – výkonnější bezpečnostní světla s širokým využitím
  • 50 lm a více – extra výkon, ideální pro silniční provoz

Světelný výkon předních světel:

  • do 300 lm – podpoří vaši viditelnost v horších světelných podmínkách, nepostačí ale pro jízdu za tmy
  • 300 až 800 lm – vhodné pro jízdy po nedostatečně osvětlených, ale udržovaných trasách
  • 800 až 1200 lm – umožňují bezpečnou jízdu za tmy, a to i v náročnějším terénu
  • 1200 lm a více – správná volba pro milovníky jízd v extrémních podmínkách

Světelný výkon čelovek:

  • do 100 lm – k občasnému využití v domácnosti a na zahradě (oprava auta, práce ve sklepě či na půdě, nahození pojistek při náhlém výpadku proudu)
  • 100 až 400 lm – pro venkovní sportovní aktivity včetně cyklistiky 
  • 400 lm a více – extrémní sporty a aktivity (vysokohorská turistika, horolezectví, záchranné akce, orientace v náročném terénu)

Dalšími se svítivostí úzce souvisejícími kritérii jsou šířka světelného kužele a dosvit, jinak řečeno rozsah prostoru, který kolem sebe budete schopni osvítit, a délka osvícené plochy bezprostředně před vámi. Zatímco na silnicích oceníte dlouhý dosvit s menším světelným rozptylem, v terénu se vám bude hodit širší světelný rozptyl, který umožní lepší periferní vidění a díky kteremu budete schopni odhalit veškeré nerovnosti povrchu.  

Zdroj energie 

Na trhu s cyklistickým osvětlením se nejčastěji setkáte s napájením bateriemi nebo pomocí akumulátoru. U baterií přitom musíme rozlišovat mezi výměnnými zdroji jednorázovými a dobíjecími. Výhodou svítidel využívající klasické baterie je jejich cenová dostupnost. Mezi nevýhody řadíme postupné slábnutí svítivosti v důsledku snižování kapacity zdroje a v případě malých knoflíkových baterií i omezený světelný tok.

Oblíbenou alternativu představují světla, která jsou vybavena vestavěným lithium-iontovým akumulátorem. Vybité světlo tohoto typu stačí připojit k libovolnému zdroji energie, kterým může být např. powerbanka nebo USB adaptér. Velkým hitem jsou také osvětlení, která lze dobíjet přímo za jízdy.
Narozdíl od klasických baterií je významnou výhodou akumulátorů typu Li-ion fakt, že svítí až do úplného vybití konstantně. To je také důvod, proč většina zařízení s moderním Li-ion akumulátorem disponuje indikátorem stavu baterie, který vás zavčas varuje před docházející baterií. K dalším charakteristickým znakům tohoto zdroje můžeme řadit nízkou hmotnost, dlouhou životnost a s ní spojenou šetrnost k životnímu prostředí. 

Pozor! Jestli plánujete světlo využívat často v mrazivých dnech, pořiďte si o to silnější zdroj. Teploty pod nulou totiž prokazatelně snižují celkovou kapacitu akumulátorů i klasických baterií.  

Mechanismus uchycení

Aby mohlo světlo na kolo plnit svou funkci spolehlivě a bezpečně, musí být vždy řádně připevněno. Běžná osvětlení se upínají bez potřeby nářadí pomocí pásku na suchý zip, pryžového poutka, nebo třeba silikonových a gumových oček. Výkonnější modely velmi často disponují závitovými mechanismy, které zajišťují podstatně vyšší stabilitu. Při vybírání světla na kolo se vždy přesvědčte, že je upínací mechanismus kompatibilní s vaším jízdním kolem

Pro zadní světla je ideálním místem k připevnění sedlovka. Může se ale stát, že je pod sedlovkou málo místa nebo nastane jiná komplikace – v takových případech lze světlo upevnit na rám kola, batoh, brašnu, dres nebo jej zaháknout např. na ponožku. 

Přední světla se ve většině případů uchycují na řídítka. V případě, že máte na kole přední brašnu, může být světlo do správné polohy připevněno pomocí speciálního držáku. Hojně je využíván také mechanismus uchycení předního světla na helmu.

Náš tip: Jste-li fanouškem nočních jízd v náročných podmínkách, doporučujeme z bezpečnostních důvodů kombinovat jak světla na řídítkách, tak i na helmě.   

Užitečné funkce a vlastnosti

Samozřejmostí by u světel na jízdní kolo měla být voděodolnost, díky které se zařízení nebudete muset bát používat ani za deště. Udávána je v tzv. IPX stupnici, přičemž spodní hranice IPX0 signalizuje nulovou ochranu, a horní IPX8 či IPX9 označuje ochranu proti trvalému potopení a tlakové vodě (WAP). Neméně důležitá je také odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Mezi další, cyklisty často vyhledávaný, atribut patří možnost volby z různých módů svícení. Stejně tak, jako dokáže dlouhodobé užívání maximální intenzity svícení dojezd na jedno nabití zkrátit, lze dosáhnout i naprostého opaku pomocí módů úspornějších. Přepínáním mezi několika režimy o různých intenzitách svícení tak můžete zásadně ovlivňovat celkovou výdrž baterie. Mezi základní funkce světel na kolo patří stálý svit a různé druhy blikání, dražší modely mohou navíc nabídnout např. nastavení světelného kužele.  

Kvalita zpracování

Neopomenutelnými kritérii jsou také rozměry, hmotnost a vzhled světla, respektive jeho celkové zpracování. Je jasné, že na jízdním kole nesmí nikdy nic odstávat nebo překážet, proto před koupí nezapomeňte ověřit, že světlo nebude dělat vzhledem ke své velikosti žádnou neplechu a nebude vám nikde překážet. Co se týče hmotnosti – zde obvykle platí, že čím je silnější světelný tok, tím větší zdroj energie světlo potřebuje a tím má i vyšší hmotnost. Je tak jenom na vás, jaký poměr mezi výkonem a hmotností světla bude pro vás tím ideálním kompromisem.

V neposlední řadě může být vlivným faktorem i design světla na kolo. Po zvážení racionálních kritérií se proto nebojte vybírat i očima. Koneckonců je pravdou, že největší radost máme, když je zakoupený předmět nejen funkční, ale také když se nám líbí.

Pozor! Při nákupu světel na kolo se vyvarujte nebezpečným čínským falzifikátům. Na první pohled sice mohou lákat na až podezřele výhodou cenu, výměnou za to ale dostanete osvětlení, ve kterém jsou originální diody nahrazeny nekvalitními slabšími zdroji. V některých případech může pravidelné používání takových falzifikátů vyústit i v explozi.   

Kolik stojí kvalitní světlo na kolo

Na nákup nejlevnější blikačky si vystačíte klidně se stokorunou. Nevýhodou světel nejnižší cenové kategorie bývá ale slabý světelný tok, nízká odolnost nebo třeba nestabilní mechanismus upevnění. Často navíc disponují jen pár diodami a nabíjet je lze pouze jednorázovými bateriemi.

Ve střední cenové kategorii naleznete světla na kolo s minimální hodnotou 200 Kč. Oproti nejlevnějším modelům si budete moci vybrat z napájení klasickými bateriemi, nebo pomocí akumulátoru. Osvětlení střední třídy jsou odolnější, mají více diod a bohatě postačí pro noční jízdy po udržovaných tratích (např. po silnici). Většinou tato světla nabízí také několik módů svícení.

Za světla nejvyšší cenové kategorie dáte minimálně 1000 Kč. Prvotřídní kousky se ale mohou vyšplhat až k částce 4000 Kč. Extra odolná světla s bezkonkurenční svítivostí a mnoha speciálními funkcemi ocení zejména milovníci nočních vyjížděk do náročného terénu (např. do lesa).

 

Jak můžete dále podpořit svou viditelnost v provozu a celkovou bezpečnost? 

Váháte-li, co dalšího můžete pro své bezpečí na cestách udělat, máme pro vás pár nápadů. Naprosto základním ochranným prvkem je cyklistická helma. Do povinné výbavy spadá sice pouze u dětí, zachránit před vážným poraněním hlavy dokáže ale i dospělé, a proto by na hlavě neměla chybět naprosto nikomu. O tom, jak správně vybrat cyklistickou helmu se můžete dočíst v jednom z našich blogových článků.

Velmi užitečnými bezpečnostními doplňky jsou také odrazky a reflexní samolepky. Odrazky se dají jednoduše namontovat do drátů nebo na pedály, reflexní samolepky můžete oproti tomu připevnit na oblečení, helmu nebo třeba na rám kola. V naší nabídce seženete mimo jiné i reflexní vesty

Kromě bezpečnostních a ochranných prvků u nás seženete i kvalitní cyklistické oblečení, jednotlivé komponenty jízdního kola, nebo nejrůznější cyklodoplňky. Chybět nesmí ani funkční prádlo suspect animal, které tvoříme vlastníma rukama z bambusových vláken. Vybavte se na kolo nebo jinou sportovní aktivitu špičkovým prádlem z Čech. Schází vám v cyklistické výbavě ještě něco? Neváhejte si prohlédnout naši celou nabídku.

 

Stále si nevíte rady?

Pokud si výběrem cyklistického osvětlení stále nejste jistí, neváhejte se na nás kdykoli obrátit. Cyklistice se věnujeme již více než 15 let a vždy vám velice rádi poradíme. Obrátit se na nás můžete prostřednictvím e-mailové adresy info@cykloanimal.cz nebo telefonního čísla +420 608 847 767.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím

SDÍLET NA FACEBOOKU

Článek pro vás napsal

Natálie Fausová
Natálie Fausová

Jsem hrdou Brňačkou se zálibou v psaní, cestování a studiu práva. V minulosti jsem se 9 let věnovala basketbalu, zatímco dnes svůj volný čas nejraději trávím s rodinou v přírodě.

Více článků od autora

Dále by vás mohlo zajímat

Tipy pro výhodné nákupy na Cykloanimal.cz

Tipy na vánoční dárky nejen pro cyklisty

Co vykouzlí na Vánoce cyklistovi nebo cyklistce největší úsměv ve tváři? Samozřejmě, když pod stromečkem najdou vánoční dárek s vybavením pro svého miláčka! Nezapomeň, že každý správný cyklista pořád něco potřebuje!

Průvodce technologiemi na Cykloanimal.cz

Sedla na kolo Selle Royal Respiro

Populární řada sedel na kolo Selle Royal Respiro vhodná pro cyklisty hledající pohodlné sedlo pro dlouhé jízdy, dojíždění do práce, rodinné výlety a rekreační jízdy. V našem článku najdete několik tipů, jak správně vybrat sedlo z řady Respiro.

Potřebujete poradit? Zeptejte se na cokoliv

Vaše jméno
E-mail
Telefon
Poznámka