Řízením jízdního kola se stáváte součástí silničního provozu, ve kterém je potřeba dodržovat určitá pravidla a povinnosti. Chcete-li se vyhnout komplikacím s Policií ČR, doporučujeme dbát zejména na povinnou výbavu kola. Ta bývá velmi často opomíjená, přestože cyklistům bezesporu zajišťuje vyšší viditelnost a s ní spojenou bezpečnost. Pojďte se s námi podívat, které komponenty vám na kole jednoduše nesmí chybět.
Jak je to s cyklistickou helmou?
Cyklistické helmy je klíčovým ochranným prvkem. Povinná je sice pouze do 18 let, uvědomělí cyklisté ji však z výbavy nevyřadí ani v dospělosti. Ví totiž, že život může zachránit v každém věku. Při pádu podstatně tlumí sílu nárazu, rozkládá úder a dokáže tak výrazně snížit pravděpodobnost vážného poranění hlavy. V praxi hovoří čísla jasně – cyklista bez přilby má v případě nehody 19× větší riziko, že zemře. Pamatujte také, že projde-li cyklistická přilba v důsledku pádu nárazem, měla by být vždy vyměněna za novou. Další informace týkající se cyklistických helem a jejich správného výběru naleznete v našich dalších blogových článcích.
Bez čeho se při jízdě na kole neobejdete
Ať už na kole jezdíte dennodenně do práce, stakilometry závodně, nebo jen jednou za rok na dovolené, platné legislativě ČR se zaručeně nevyhnete. Pojďme si proto připomenout, jakou základní výbavu jízdního kola po vás na veřejných komunikacích může vyžadovat Policie ČR.
Brzdy na kolo
Brzdy představují jeden z nejdůležitějších komponentů jízdního kola a jejich funkčnost je pro vaši bezpečnost více než podstatná. Žádnému jízdnímu kolu proto nesmí scházet dvě účinné brzdy s odstupňovatelným brzdovým účinkem. Přední a zadní brzdy na sobě navíc nemohou být závislé. Výjimku tvoří pouze jízdní kola pro děti předškolního věku, která mohou být vybavena volnoběžným nábojem s protišlapací brzdou. Přední brzda v takovém případě není nutností.
Mezi klasické typy brzd na kolo řadíme ráfkové brzdy. Zvlášť oblíbené jsou z ráfkových brzd tzv. V-brake neboli véčkové brzdy. Ty se vyjímají nejvyšším brzdným účinkem, nenáročnou údržbou a jednoduchým systémem. V poslední době se čím dál populárnější stávají také kotoučové brzdy na kolo. Tento typ dále dělíme na mechanické a hydraulické kotoučové brzdy a využití nachází jak u krosových, tak horských a v poslední době dokonce silničních kol.
Odrazky na kolo
Jedním z hlavních faktorů bezpečné jízdy na kole je viditelnost. Abyste zajistili, že vás na silnici jiní řidiči snadno nepřehlédnou, je nutné kolo vybavit různými druhy odrazek a reflexních prvků. Mezi základní druhy řadíme červené, bílé a oranžové odrazky.
Červeným odrazovým prvkem se označuje zadní část kola, přičemž může být nahrazen zadní červenou svítilnou nebo jinými odrazovými materiály s podobnými vlastnostmi. Bílá odrazka je určena pro přední část kola a stejně tak ji lze nahradit jinými odrazovými materiály obdobných vlastností. Pro přední bílou i zadní červenou odrazku platí, že jejich povrch musí být alespoň 2000 mm2. Použijete-li namísto červené či bílé odrazky alternativní odrazové materiály, zákon je povoluje umístit na oděv či obuv cyklisty.
Dále je vaší povinností označit obě strany pedálů odrazkami oranžové barvy (autožluť). Platná legislativa je povoluje nahradit pouze odrazovými materiály, které budou umístěny na obuvi nebo v jejich blízkosti. Na paprscích předního, zadního, či obou kol navíc musí být alespoň jedna odrazka oranžové barvy, a to na každé straně daného kola. I v tomto případě platí, že plocha odrazky nesmí být menší než 2000 mm2.
Další povinné náležitosti jízdního kola
V neposlední řadě z bezpečnostních důvodů zcela eliminujte jakékoli ostré hrany, které by mohly při pádu způsobit pořezání kůže či propíchnutí těla nějakou z ostrých hran. Kromě funkčních brzd a několika odrazek proto dbejte následujících opatření týkajících se matic nábojů kol, zakončení řídítek a zakončení ovládacích páček.
- zakončení ovládacích páček (např. měniče převodu, brzdy) musí být obalena měkkým materiálem pohlcujícím energii nebo musí mít hrany o poloměru zakřivení nejméně 3,2 mm
- volné konce řídítek musí být oboustranně zaslepeny (zátkami, rukojeťmi pohlcujícími energii apod.)
- nejedná-li se o matice křídlové, rychloupínací nebo v kombinaci s krytkou konce náboje, musí být řádně uzavřené
Povinná výbava za snížené viditelnosti
Při jízdě za snížené viditelnosti nezapomeňte svou povinnou výbavu doplnit o světlomet svítící dopředu bílým světlem. Ten v žádném případě nesmí oslňovat ostatní účastníky provozu, proto je důležité dbát při jeho instalaci na správné nasměrování paprsku světla. Pojedete-li po souvisle a dostatečně osvětlené vozovce, můžete světlomet nahradit také svítilnou s přerušovaným bílým světlem. Dalším nezbytným prvkem pro jízdu za snížené viditelnosti je zadní červeně svítící svítilna, která bývá v posledních letech často nahrazována svítilnou s přerušovaným červeným světlem. V neposlední řadě si pro své cesty obstarejte kvalitní zdroj energie (dynamo či baterie), který bude schopen svítilnám dodat dostatek energie na minimálně 1,5 hodiny svícení bez přerušení. Správně nastavené přední světlo vám skvěle poslouží k osvícení silnice, zatímco zadní červené světlo zajistí vaši viditelnost pro řidiče jedoucí za vámi.
Stručné shrnutí povinné výbavy kola:
Následující prvky společně tvoří povinnou výbavu kola, bez které dle platné legislativy České republiky nemůžete na jízdním kole nikam vyrazit:
- 2 na sobě nezávislé účinné brzdy – přední a zadní
- přední odrazka bílé barvy
- zadní odrazka červené barvy
- oranžové odrazky na obou stranách pedálů
- oranžové odrazky na paprscích kol
- zaslepené volné konce trubky řídítek
- hrany zakončení brzdových páček, měničů převodů, křídlových matic, rychloupínačů nábojů kol, ale i držáků a konce blatníků zaobalené materiálem pohlcujícím energii (např. plastem, silikonem, gumou)
- uzavřené matice nábojů kol (kromě křídlových, rychloupínacích nebo kombinovaných s krytkou konce náboje)
Pojedete-li na jízdním kole za snížené viditelnosti, vaši povinnou výbavu doplňte také o následující:
Co dalšího zkontrolovat, než na kole kamkoli vyrazíte
Ať už budete mít namířeno kamkoliv, před každou jízdou je potřeba vaše kolo podrobit preventivní kontrole. Nemusíte se přitom bát, že by vám šlo o jakkoli zdlouhavý proces. Prohlídka kola sestává z několika jednoduchých kroků, jejichž provedením předejdete většině možných potíží, které by vás na vaší trase mohly potkat.
Stav duší
Začít můžete kontrolou stavu duší. Jejich zmáčknutím se ubezpečte, že jsou dostatečně nahuštěny, nebo k zjištění aktuálního tlaku použijte pumpu a tlakoměr. Pozor si přitom dejte jak na příliš přefouknuté a tvrdé pláště, jejichž vlivem se bude kolo podstatně hůře ovládat, tak i ty podhuštěné, které nejen, že se rychleji opotřebí, ale způsobují také namáhavější jízdu. Důležité je také prohlédnout, že se na povrchu duší nenachází žádná trhlina ani jiná deformace. Pro případ porušení povrchu v průběhu jízdy doporučujeme vždy disponovat náhradními dušemi.
Funkčnost brzd
Dále můžete plynule přejít ke kontrole brzd. Nejprve kolo zvedněte do vzduchu a zatočte s ním, čímž vyloučíte, že brzdy nijak nedrhnou. Dobrý provozní stav brzd ověřte také stisknutím brzdových pák a pohybem kola dopředu a dozadu.
Promazání řetězu
V dalším kroku se zaměřte na čištění řetězu kola a jeho promazání. Správně by se měl speciálními vazelínami, oleji a spreji mazat pouze řetěz, který byl již večer před vyjížďkou ošetřen čistidly na jízdní kola (minimálně zbaven hrubých nečistot). Jedině tak se čističe a maziva řetězu na kolo dokáží řádně vstřebat a napomáhat celkové životnosti řetězu.
Užitečné příslušenství pro každou cestu
Kromě povinných komponentů mohou být součástí vaší výbavy také cyklistické doplňky, jež zajistí vyšší bezpečnost i komfort vašich jízd. Bez některých si jízdu na kole budete umět jen stěží představit, jiné využijete například k pravidelné údržbě.
Zvonek na kolo
Hlasitý zvonek či klakson přijde vhod při jízdě na cyklostezkách, ale i v městském provozu. Ačkoli povinná výbava zvonek na kolo nezahrnuje, my vám jeho pořízení vřele doporučujeme. Dokáže zajistit jednodušší komunikaci s ostatními řidiči a chodci, a tak bude vaše jízda na kole bezpečnější a pohodlnější. V dnešní době navíc již dávno neplatí, že musí zvonek na kolo představovat nudný a nevzhledný prvek – právě naopak! Na našich stránkách naleznete nespočet barevných variant a moderních designů zvonků na kolo. Zvlášť oblíbeným typem se v posledních letech stal elektrický zvonek na kolo. Pro vaše nejmenší doporučujeme pořídit dětský zvonek na kolo.
Blatníky
Pokud vás od jízdy na kole neodradí ani nepříznivé počasí, blatníky vám jednoduše nesmí chybět! Ať už pojedete po mokré vozovce, v blátě či jiném terénu, dokáží zajistit, aby se nečistoty a špína dostaly na vaše oblečení. Při výběru blatníků věnujte pozornost zejména jejich hmotnosti a mechanice uchycení. V suchém počasí byste totiž mohli chtít blatníky z kola sundat. V naší nabídce naleznete přední a zadní blatníky na kolo, sady blatníků, a nechybí ani speciální dětské blatníky.
Cyklistické brýle
Brýle na kolo slouží jako ochrana očí před hmyzem, prachem, sluncem a větrem. Oproti klasickým dioptrickým brýlím zpravidla disponují výrazně lehčími a pružnějšími obroučkami, které zajistí váš dostatečný komfort. Kvalitním cyklistickým brýlím by neměla chybět ani UV ochrana. Mezi dlouhodobě nejpopulárnější modely se řadí cyklistické polarizační brýle, které dokáží eliminovat odrazy slunečních paprsků např. od silnice nebo vodní hladiny, a fotochromatické brýle na kolo, které disponují samozatmavovací schopností. Trpíte-li vadou zraku, ideální volbou pro vás budou cyklistické brýle s dioptrickým klipem.
Stojánek na kolo
Nechcete-li se na každé zastávce k oddychu či občerstvení spoléhat na přítomnost stojanu na kola, nebo riskovat poškrábání kola jeho opřením o zeď, strom či položením na zem, integrovaný stojánek na kolo bude pro vás tou správnou volbou! Jde o velmi praktický doplněk, který využijete více, než si myslíte. Stojánek lze uchytit na vidlici (zadní kolo) nebo na střed kola. Pro horská, silniční i treková kola se přitom využívají převážně stojánky na zadní kolo, u městských a dětských kol převažují naopak stojánky středové.
Pumpa a cestovní nářadí
Jak už jsme vzpomněli výše, bez správného tlaku v pláštích na kole nedojedete ani za první zatáčku za vaším domem. Nastat může ale i situace, kdy se potřeba dohustit pneumatiky projeví až po cestě. Právě proto by ve vaší cyklistické výbavě neměla chybět ruční pumpa na kolo, kterou si díky její malým rozměrům můžete přibalit na každou cestu. Oblíbenou alternativou bývá také pumpa na vidlici. V případě, že vaše kolo na trase postihne porucha, jež bude vyžadovat okamžitou opravu, vytrhne vám trn z oka cestovní sada cyklistického nářadí.
Zámek na kolo
Protože se jízdní kola stávají čím dál častějším terčem krádeží, myslete také na jejich zabezpečení. K tomu perfektně slouží zámky na kolo, které můžeme rozdělit do několika základních kategorií. Lankové zámky se vyjímají svou lehkostí a poskytují základní bezpečnostní ochranu kola. Dle vaší preference si v rámci lankových zámků dále můžete vybrat mechanismus na klíč nebo kódový zámek. Skládací zámky disponují složitější konstrukcí, zato ale budete muset počítat s o něco vyšší cenou. Poslední řetězové zámky z oceli zajistí bezkonkurenčně nejspolehlivější ochranu, vzhledem k jejich hmotnosti ale nejsou vhodné k převážení na kole a využijete je tak spíše v garáži, na zahradě či v chodbě bytového domu.
Mezi další cyklodoplňky, které by vám zaručeně neměly chybět, řadíme například:
Máte vše?
Schází-li vám cokoliv z povinné výbavy či příslušenství na kolo, neváhejte si projít naši celou nabídku. Cyklistice se věnujeme již přes 15 let, a proto se na nás můžete spolehnout. V případě jakýchkoli dotazů nás kontaktujte prostřednictvím adresy info@cykloanimal.cz nebo telefonního čísla +420 608 847 767. Rádi vám poradíme.