Jak správně vybrat sedlo na kolo

Jak správně vybrat sedlo na kolo

Zdánlivě jednoduchá věc, ale přitom naprosto zásadní. Určitě se teď ptáte proč. Sedlo na kolo je totiž velmi důležitou součástí každého kola. Správná volba sedla zásadně zvyšuje vaše pohodlí při jízdě na kole a naopak špatná volba sedla může z vaší jízdy na kole udělat v krajním případě i nekonečné utrpení. 

Z vlastní zkušenosti vím, že sedlo na kolo, které vyhovuje jednomu cyklistovi absolutně nemusí vyhovovat druhému cyklistovi, a to z mnoha důvodů. Hned na začátku uvedu příklad z vlastní zkušenosti.

Já osobně používám na všech svých kolech klasická pánská sedla, čili sedla úzká, tvrdší, rovná bez středových ergonomických kanálků. Sedla používám jak na silničce, tak na gravelu a na MTB. Oblíbil jsem si závodní sedla značky fi'zi:k. Tato sedla jezdím už více jak 20 let a nedovedu si představit, že bych na venkovním kole dokázal jezdit na jiném typu sedla.

Ovšem pro domácí cyklistiku na Smart trenažeru, na kterém trávím hlavně v zimním období spousty hodin s populární aplikací Rouvy, používám sedlo naprosto nepochopitelné, a sice speciální dámské, středně široké, relativně měkčí, navíc s centrálním ergonomickým výřezem. Zjistil jsem totiž, že při domácí cyklistice je pro mne moje venkovní sedlo absolutně nevyhovující a pravděpodobně by ze mne udělalo už dávno impotenta.

Takže moje první rada při výběru sedla na kolo zní - zvažte na jakém kole a kde budete jezdit, jaký je váš styl ježdění, jaké vzdálenosti a na jakém povrchu hodláte jezdit, četnost a dobu strávenou v sedle, váš posed na kole, citlivost vašich sedacích partií, nastavení sklonu sedla, tvar sedla a další.

Mimochodem, to speciální dámské sedlo na kterém provozuji domácí cyklistiku jsem s nadšením kdysi dávno pořídil pro manželku. Ta mi ovšem po pár venkovních vyjížďkách oznámila, že se na tom sedle absolutně nedá sedět, že je odřená úplně všude a jestli ještě někdy chci, aby byla schopna milostného aktu, ať jí laskavě najdu lepší sedlo. Takže jsme testovali, zkoušeli, vybírali až jsme konečně objevili dokonalé sedlo pro ni. Sedlo které, jak s oblibou říká, dokonale obteče a neklouže z něho. Je to užší a měkčí pánské sedlo ve tvaru mírné vlny s centrálním ergonomickým výřezem. Sedlo, které by jí podle všech obecných příruček absolutně nemělo vyhovovat.

Rozdíly mezi pánským a dámským sedlem na kolo

Hlavní rozdíly mezi pánským a dámským sedlem na kolo jsou především ve tvaru sedla, tvrdosti sedla, šířkou a délkou sedla, centrálním otvorem a celkovou geometrií sedla. Tyto rozdíly jsou dány díky rozdílné anatomii mužského a ženského těla.

Tvar sedla:

  • Pánská sedla na kolo bývají užší, mají delší špičku v poměru k zadní části, a také mají více symetrický tvar. Je to dáno tím, že muži mají pánev strmější, užší a vyšší.
  • Dámská sedla na kolo jsou celkově širší a mají i širší zadní část. Ženy pánev je širší, nižší a plošší, a tak je potřeba sedlo, které poskytuje více podpory v této oblasti. Mnohá dámská sedla na kolo mají také tvarovanou přední část, aby se snížil tlak na intimní oblasti.

Typy výstelek:

  • Pánská sedla na kolo mívají mírně pevnější výstelku a méně polstrování, neboť u mužů je často kladen větší důraz na pevnost v oblasti, kde sedlo spočívá na sedacích kostech.
  • Dámská sedla na kolo mívají více polstrování a měkčí výstelku, což zajišťuje větší pohodlí a podporu v oblasti pánve, sedacích kostí a dámských sedacích partií.

Šířka a délka:

  • Pánská sedla na kolo jsou obvykle delší a užší, což odpovídá tělesné anatomii mužů, zatímco dámská sedla na kolo bývají kratší a širší, aby lépe odpovídala širší pánvi žen.

Centrální otvor nebo prohlubeň:

  • Některá dámská sedla na kolo mohou mít větší prohlubeň nebo otevřený prostor v přední části sedla, aby se ulevilo tlaku na citlivé dámské partie, hlavně pohlavní orgány.
  • Pánská sedla na kolo mohou mít také centrální otvor, ale jeho účel je hlavně ve snížení tlaku na perineum (svalnatá oblast mezi pánskými pohlavními orgány a konečníkem).

Geometrie a rozložení tlaku:

  • Pánská sedla na kolo jsou navržena tak, aby podporovala větší tlak na sedací kosti a umožňovala efektivní záběr při šlapání.
  • Dámská sedla na kolo mají více možností pro optimální rozložení tlaku, což pomáhá zmírnit tlak na dámské citlivé oblasti pánve a genitálií.

Konečný výběr sedla na kolo je ale vysoce individuální, jelikož záleží na zvážení každého cyklisty, o čemž jsem psal výše v článku (viz. moje rada). Mnoho mužů i žen může preferovat průnik mezi pánským a dámským sedlem na kolo, což je tzv. unisex sedlo na kolo, které je pohodlné nezávisle na pohlaví. Tato unisex sedla na kolo jsou v poslední době preferována mnohými výrobci sedel.

Výběr sedla na kolo a četnost ježdění

Výběr sedla na kolo a četnost ježdění jsou úzce propojené faktory, které zásadně ovlivňují pohodlí a výkon cyklisty. Jak časté jezdění, tak i typ sedla mohou mít vliv na vaši pohodu a výkonnost během vaší jízdy.

Občasní cyklisté jezdící na kole 1-2x týdně:

  • Pokud jezdíte na kolo pouze příležitostně, tak je pro vás důležité mít pohodlné sedlo, které vám poskytne dobrou podporu a není příliš tvrdé, protože vaše tělo není zvyklé na dlouhé hodiny v sedle. Sedla s větším polstrováním a širšími tvary mohou být vhodná pro občasné cyklisty.
  • Doporučuji spíše měkké sedlo na kolo, které vyhovuje širokému spektru uživatelů, protože může být ideální pro tento typ ježdění. Klade se hlavně důraz na pohodlí.

Pravidelní cyklisté jezdící na kole 3-5x týdně:

  • Pravidelný cyklista začne více vnímat detaily v pohodlí a efektivitě jízdy na kole. Pro dlouhé jízdy je důležité mít takové sedlo, které vám je dobře anatomicky přizpůsobeno a nijak neomezí cirkulaci ani nezpůsobí bolesti v citlivých oblastech.
  • Doporučuji zvolit takové sedlo na kolo, které má rozumný kompromis mezi pohodlím a výkonem. Některá sedla mají vysoce technologicky pokročilý design, který usnadňuje šlapání do pedálů a zároveň zmírňuje tlak na klíčové partie těla.

Intenzivní cyklisté - každodenní ježdění nebo dlouhé trasy - což jsou moje případy:

  • Pokud jezdíte na kole každý den nebo se věnujete cyklistice závodně, může být důraz na pohodlí nižší než důraz na výkon a efektivitu. Vaše sedlo by mělo podporovat správné rozložení tělesné hmotnosti a zajišťovat stabilitu při dlouhodobém sezení.
  • Doporučuji zvolit užší a tvrdší sedlo, které poskytuje lepší oporu pro vaše sedací kosti a usnadňuje plynulý záběr do pedálů. Důležité je vybrat sedlo s minimalizovaným třením, které zabraňuje nepříjemný otlakům a zraněním.

Výběr sedla na kolo podle typu ježdění

  • Silniční cyklistika: Pro silniční cyklistiku jsou sedla obvykle užší a tvrdší, aby podporovala výkon a aerodynamiku. U těchto sedel se klade důraz na snížení váhy a maximální efektivitu při záběru do pedálů.
  • MTB cyklistika: Sedla na horská kola nebo i treková mohou být širší a polstrovanější, aby poskytovala více komfortu při jízdě v terénu. Mohou mít také širší přední část, která umožňuje větší volnost pohybu v sedle během změn jízdní pozice.
  • Rekreační, výletní, cestovní a městská cyklistika: Sedla pro tyto typy cyklistiky bývají měkká s větším polstrováním a širšími tvary. Tato sedla jsou ideální pro kratší jízdy a výlety, kdy primární roli hraje pohodlí.

Při výběru sedla na kolo dle typu ježdění opět záleží na zvážení každého cyklisty. Já osobně používám typově stejná sedla jak na silničce, tak na gravelu a na MTB, a sice klasická pánská sedla, čili sedla úzká, tvrdší, rovná bez středových ergonomických kanálků.

Výběr sedla na kolo dle jízdní pozice

Výběr sedla na kolo podle jízdní pozice je dalším důležitým faktorem pro zajištění pohodlí a efektivity během jízdy. Každý cyklista má jinou jízdní pozici, která se odvíjí od typu kola, stylu jízdy a individuálních preferencí.

Jízdní pozice zásadně ovlivňuje, jaké části těla jsou v kontaktu se sedlem a jaký tlak je na ně vyvíjen.

Sportovní jízdní pozice se sklonem zad 0-30°

Při sportovní pozici je tělo výrazně nakloněné dopředu, což zvyšuje aerodynamiku a snižuje odpor vzduchu. Tento typ pozice je běžný hlavně u silničních cyklistů a aktivních sportovních cyklistů, kde je důraz na výkon a rychlost.

Rekreační jízdní pozice se sklonem zad 30-60°

Rekreační pozice je běžná u rekreačně sportovních cyklistů, kteří primárně hledají rovnováhu mezi pohodlím a výkonem. Tělo při jízdě je mírně nakloněné dopředu, ale stále v relativně vzpřímené pozici s dobrým záběrem do pedálů.

Vzpřímená jízdní pozice se sklonem zad 60-90°

Výletní vzpřímená pozice je typická pro výletní a hobby cyklisty i cyklistky pro jízdy poklidného rekreačního stylu a elektro cyklisty. Udržujete si vzpřímenější polohu na kole v uvolněném posedu, takže váha není příliš soustředěná na ruce ani na přední část těla.

Cyklistika a správná péče o sedací partie

Jezděte na ostro, používejte kvalitní cyklo kalhoty s vložkou a pečlivě pečujte o svá pozadí! To jsou dle mého názoru tři hlavní pravidla pro minimalizaci bolestí sedacích a intimních partií. Určitě neméně důležitá je také správná geometrie posedu, nastavení pedálů, pravidelný strečink, různé masážní válce a podobně.

Každá z těchto procedur by vydala na samostatný článek, já bych se rád zaměřil na péči o své pozadí před každou jízdou a po každé jízdě.

V cyklistice platí více než kde jinde slogan - kdo maže ten jede! Co tedy děláme před každou jízdou na kole? Schválně píšu děláme, jelikož jsem tento rituál naučil i manželku.

Po pečlivém opláchnutí vodou si natřeme naše sedinky, třísla a partie, které nejvíce trpí na všelijaké odřeniny, opruzeniny speciálním krémem MUC-OFF Chamois Cream. Tento krém máme vyzkoušený a jednoznačně ho doporučujeme. Manželka používá dámský krém MUC-OFF, já většinou také, ale někdy sáhnu i po pánském krému MUC-OFF. Záleží na náladě, ten dámský mi připadá jemnější. Oba jsou ale parádní, voňavé a příjemné na kůži.

Jako alternativa ke speciálním krémům se dá použít obyčejná kosmetická vazelína, která je dostupná v každé lékárně nebo drogerii. Vazelínu jsem si zvykl používat hlavně na domácí cyklistiku. Je ideální pro intenzivní promaštění ztvrdlé a suché kůže. Silničáři vazelínu používají od nepaměti, nám tuto alternativu kdysi dávno poradil náš kamarád a profi cyklista Luboš Lom, tímto Tě Lubko zdravíme tam nahoru!

Po dojezdu vždy pokud je to možné, protože někdy se zadaří dojezd v nočních hodinách a padnem rovnou do postele tzv. na kovboja, následuje procedura sprchy, důkladné opláchnutí, osušení a poté důkladné zasypání zmíněných partií obyčejným dětským zásypem, klasickým pudrem pro mimina. Někteří ostřílení cyklisté tento pudr nazývají nejlepším přítelem cyklisty. Pudr je dostupný v každé lékárně.

Tyto naše procedury opravdu pomáhají a udržují naše citlivé partie relativně v použitelných stavech po celý rok, jelikož na kole jezdíme po celý rok.

Díky za pozornost, sportu zdar a cyklistice zvlášť!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím

SDÍLET NA FACEBOOKU

Článek pro vás napsal

Ivo z Cykloanimal
Ivo z Cykloanimal

Cyklista a aktivní všestranný sportovec z Lesné. Milovník suchého červeného vína, italské kuchyně a vaření všeobecně. A samozřejmě milovník dobrého piva!

Více článků od autora

Dále by vás mohlo zajímat

Tipy pro výhodné nákupy na Cykloanimal.cz

Dámské dresy na kolo Cykloanimal

Představujeme dámské dresy na kolo Cykloanimal s krátkým rukávem v naší limitované edici. Originální a stylové dámské dresy na kolo v setu s cyklo návleky na ruce. Exkluzivně pouze u nás na Cykloanimal.cz.

Představení značek na Cykloanimal.cz

Cyklo návleky na kolo Suspect Animal

Cyklo návleky na kolo Suspect Animal používáme jako praktický a skladný doplněk v chladnějších jarních a podzimních dnech na kole. V článku vám vysvětlíme, proč cyklo návleky patří do šatníku každého aktivního cyklisty.

Potřebujete poradit? Zeptejte se na cokoliv

Vaše jméno
E-mail
Telefon
Poznámka