I tebe kudosy, segmenty, KOMy a QOMy hned postaví do pozoru?
Tak to tě moc rádi přivítáme do našeho Cykloanimalcz klubu na Stravě!
A proč? Protože Strava, to je setsakramensky motivační aplikace, která tě spolkne a už nikdy nevyplivne. Můžeš a taky samozřejmě jako každý jiný "postižený" sleduješ a srovnáváš aktivity a co si budeme povídat... ony tě chcá nechcá k těm lepším výkonům vyhecují!
No jasně, i nás kdysi chytlo zaznamenávání tras od oldschoolové excelovské tabulky - mimochodem u té jsme pořád, statistiky všeho druhu jsou totiž tak trošku naše úchylka :D - přes klasického pravěkého Stopaře, Endomonda co se tak rádo zákeřně seklo v půlce trasy a nebo Relive co sice luxusně vykreslilo mapu, ale nic moc navíc neumělo ani ve zpoplatněné verzi. A pak nás nenápadně a tak trochu stydlivě olízla Strava... A okamžitě nás lapila do pasti segmentové závislosti a od toho památného dne platí, že co není na Stravě jako by nebylo ;)
Co je to teda vlastně ta Strava? Podle veřejného oficiálního prohlášení je Strava velmi povedená aplikace pro sportovce založená v roce 2009 kamarády Markem Gainey a Michaelem Horváth(em) v San Francisku. Sama velká Wikipedie jí nazývá „sociální sítí atletů“. Název aplikace pochází ze švédského slova sträva = usilovat. Smyslem téhle aplikace je zaznamenávat svoje výkony ať už přes aplikaci staženou v chytrém telefonu a nebo přes různé další aparátky jako jsou hodinky nebo cyklokompjůtry Garmin, Suntoo, Polar atd atd atd. Pokud k nahrávání sportovních aktivit nepoužíváš telefon, ale například hodinky nebo jiné GPS zařízení, je pak velice jednoduché tvoje zařízení se Stravou propojit a aktivity se ti budou automaticky synchronizovat. Tedy pro nás lenochy ani o klik navíc ;) Jak se podařil účet na Stravě propojit s Fenixem od Garminu i mě, tak to už fakt musí zvládnout úplně každý!
V různých klubech a nejen cyklistických, protože Strava umožňuje zaznamenávat i jiné aktivity než jízdu na kole lze v týdenních intervalech virtuálně soutěžit - kilometráž nebo výškové metry dle momentální chuti a fyzičky každého. V době covidových lockdownů to pro nás s mužem byl vlastně i geniální způsob jak se úplně nezbláznit a udržet si aspoň jakž takž nadhled. A tím už se zase lehkým obloukem vracíme k té chorobné soutěživosti popsané výše - Pan X má jako už v úterý ráno najeto víc kilometrů než já??? Tak to by jako nešlo! A i když venku nebude zrovna azúro a bezvětří, tak na to kolo sedáš a jedeš to tomu panu X nandat ;)
Segmenty, KOM (King of the mountain) a QOM (Queen of the mountain) to je taky slušná návyková hecovačka jak má být! Tím, že požíváš aplikaci Strava se začneš automaticky objevovat ve statistikách a tabulkách. A co je to segment? Segment je virtuální měřený úsek. To znamená, že pokud v reálu některý segnent projedeš tak se ti automaticky zaznamená jeho čas. Když se zadaří a při dalším průjezdu svůj čas překonáš, tak tě Strava pochválí, podrbe za uchem a přidělí ti PR - to znamená osobní rekord nebo taky Personal Record. A když ti to jakože fakt jede a natřeš si na chleba všechny ostatní co daný segment projeli tak se stáváš králem (KOM) nebo královnou (QOM) segmentu. V ten moment už jsi fakt v háji... to už jsi definitivně propadl peklu a stal se z tebe "hunter komů" :D A Strava je samozřejmě mrška zákeřná a jak tě někdo překoná tak ti hned dá vědět ;) A infomaily od Stravy začínající Oouu fakt číst nechceš :D
Statistika nuda je... tak tady rozhodně ne!!! Účet na Stravě ti vlastně umožňuje vést si něco jako tréninkový deník. Po ukončené a uložené aktivitě na svém účtu vidíš podrobnou mapu, čas, průměrné tempo jízdy a podle propojené mašinky ještě třeba srdeční tep nebo watty. Další lahůdka jsou pak různé výzvy, i ty tě donutí hecnout se a "docvaknout" kilometráž, na kterou by ses jinak tak říkajíc vyprdnul. Výzvy bývají časově omezené a je fajn, že vidíš poměr splnění každé výzvy do které ses přihlásil.
Suma sumárum Strava je vysloveně čistokrevná, ale mimořádně zdravá závislost. Takže naši milí přijďte a ukažte co umíte!
https://www.strava.com/clubs/cykloanimalcz
V textu jsou použité informace z mého účtu na Stravě a data z loňské Lichnovské čtyřiadvacítky, o které si můžete přečíst v tomto článku